ХІМІЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
БЕРШАДСЬКА ЗОШ
І - ІІІ ст. №1
вчитель хімії, спеціаліст вищої категорії,
Любавіна Галина Григорівна
Тема: Оксиген. Кисень. Поширеність Оксигену в природі (7 клас)
Мета : повторити класифікацію речовин;
розвивати вміння розрізняти поняття «елемент» і «проста речовина» на прикладі Оксигену і кисню;
дати відомості про відкриття кисню та його фізичні властивості;
сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форми роботи: виконання вправ, бесіда, розповідь
Методи: інтерактивні технології «Мікрофон», «Спіймай помилку»
Обладнання: таблиці «Кисень. Озон», «Вміст елементів в земній корі», періодична система хімічних
елементів Д.І.Менделєєва.
ХІД УРОКУ
-
Організація класу
-
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Діти, сьогодні ми почнемо знайомитися з найбільш розповсюдженим хімічним елементом,
який утворює усім відому просту речовину, без якої неможливо уявити існування всього живого на
планеті Земля. А назвати цю речовину ви зможете відгадавши загадку:
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся – дружу,
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
Феєрверк влаштую вмить,
Бо у мене все горить.
Я внизу у тропосфері,
Залечу в іоносферу.
Мною дихать – всяк мастак
Називають мене як?
Що це за хімічний елемент і яку просту речовину він утворює?
(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксиген)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Вчитель: Отже, тема нашого уроку «Оксиген. Кисень. Поширеність Оксигену в природі.
Фізичні властивості.»
Давайте разом поміркуємо над задачами, які ми поставимо до нашого уроку
(разом з учнями складаємо задачі уроку, виходячи з теми).
Задачі:
скласти опорні схеми на елемент Оксиген і просту речовину кисень;
історія відкриття кисню;;
з'ясувати фізичні властивості кисню;
фізіологічна дія кисню і поширення в природі.
Девізом нашого уроку будуть слова Я. А. Коменського: «Вважай нещасним той день або той час,
в який ти не засвоїв нічого нового і нічого не додав до своєї освіти».
-
Вивчення нового матеріалу
-
складання опорної схеми)
Історія відкриття кисню
Світовий пріоритет відкриття кисню належить Китаю. Китайський учений VIII ст. Мао-Хоа встановив
наявність у складі повітря двох газів, один із яких мав властивість підтримувати дихання й горіння.
В Європі кисень відкрили майже через 1000 років одночасно два видатні хіміки другої половини
XVIII ст. — швед Карл Шеєле (1771) та англієць Джозеф Прістлі (1774). Однак К. Шеєле опублікував своє
відкриття пізніше, ніж Дж. Прістлі. На одному з майданів міста Лідса вдячні англійці встановили
бронзову скульптуру свого видатного співвітчизника.
І все ж таки головні особи в історії відкриття кисню не К. Шеєле і не Дж. Прістлі. Вони справді
відкрили новий газ — кисень, але до кінця своїх днів залишалися ревними захисниками помилкової
теорії флогістону. В історії відкриття кисню особливе значення мають праці французького вченого
Антуана Лавуазьє. 1775 року він установив, що кисень — складова повітря, що Оксиген входить
до складу багатьох кислот та інших речовин. Саме А. Лавуазьє дослідив кисень і створив кисневу
теорію горіння, яка прийшла на зміну теорії флогістону. За період, що минув з того часу (понад
200 років), киснева теорія горіння не тільки не була спростована, а й дістала ще безліч підтверджень
своєї правильності.
Фізіологічна дія кисню
Поширення в природі
Оксиген — найпоширеніший хімічний елемент на Землі. Масова частка його в оболонці Землі
(в атмосфері, гідросфері, літосфері) становить близько 52 %. У зв'язаному стані, тобто як хімічний
елемент, Оксиген входить до складу води, піску, глини, гірських порід і мінералів. Він є у складі
всіх речовин, з яких побудовані живі організми. Зокрема в організмі людини на вміст Оксигену
припадає майже 65 %.
У вільному стані, тобто як проста речовина, кисень О2 є у повітрі. Масова частка його — 23 %,
об'ємна — 21 %. Кисень міститься також у природних водах. Біохімічне очищення річкової та
морської води відбувається за допомогою розчиненого у воді кисню.
У природі кисень відіграє особливу роль. Він виступає одночасно і як будівельник, і як руйнівник.
Окиснюючи органічні речовини, кисень підтримує дихання, отже, й життя.
Вчитель: Я хочу вам теж запропонувати декілька цікавих завдань. І перше з них – гра «Спіймай
помилку»:
-
Молекула складної речовини кисень утворена двома атомами Оксигену.
-
Кисень – газ без кольору, запаху, смаку, легший за повітря.
-
Кисень вперше добув А.Лавуазьє.
-
До складу води входить 89% кисню.
-
Відносна атомна маса кисню – 8.
-
Розчинений у воді Оксиген потрібний для життєдіяльності водних рослин і тварин.
-
Кисень добре розчиняється у воді.
-
Хімічний символ елемента Оксигену — O.
-
Відносна атомна маса Оксигену — Аr(O) = 16.
-
Валентність Оксигену в сполуках — 2.
-
Хімічна формула простої речовини кисню — O2.
-
Відносна молекулярна маса кисню — Мr(O2) = 32.
-
Кисень розташований у 2 періоді VI групи.
-
Озон за фізичними властивостями не відрізняється від кисню
-
Обчислити і порівняти масову частку Оксигенув фосфор (ІІІ) оксиді і хром (ІІІ) оксиді.
VІ. Рефлексія
Учитель: А тепер давайте висловимо думку про те, чи знадобиться вам та робота, яку ви провели
при підготовці до уроку, ті навички, які ви отримали під час до уроку ….
-
Як ви вважаєте, чи досягли ми мети уроку?
-
Чи корисні вам будуть ці знання у майбутньому?
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Чи все вам було зрозуміло?
-
Що виявилося складним для розуміння?
VІI.. Підведення підсумків уроку
Учитель: Діти! Слухаючи ваші відповіді я пригадала прислів’я “Без труда нема плода”. Всі потрудились
на славу.
Ніщо в світі не вічно. Ріка змінює свій напрям. Десь з’являється щось нове, а щось відмирає.
Але знання є вічними людськими цінностями.
Орацювати параграф у підручнику


